Dbanie o środowisko jest naszym wspólnym problemem

Dość dużo z nas częstokroć kompletnie mimowiednie rzuca malutkie odpady na ulicę nie zastanawiając się co z nimi następnie się stanie. Rozpocząwszy od zużytej chusteczki do nosa, a kończąc na torbie po chrupkach bądź butelce po piwie. W biosferze jednakże wszystko musi się podsumować a tego rodzaju śmieć rzucony przez człowieka wywołuje określony wpływ na środowisko. Ignorując już naturalne względy estetyczne (rzecz niewątpliwa rozrzucone śmieci nie przyporządkowują się do schludnych widoków) to dużo ludzi nie ciekawi się totalnie ile czasu następować będzie rozkład takiego śmiecia oraz jaki będzie jego wpływ na organizmy żywe.

Najmniej ambarasu jest z materiami naturalnymi. Taki choćby ogryzek z jabłka ulegnie rozkładowi niesłychanie prędko jeżeli wcześniej nie zostanie zjedzony przez insekty, jednakowoż już łupiny po pomarańczy oraz bananach rozkładają się zauważalnie dłużej. Z odpadkami z papieru natura też radzi sobie całkiem żwawo. Przetworzenie niepotrzebnego biletu kolejowego, chustki bądź papierka to kwestia paru tygodni. Razem ze wzrostem zakresu w jakim odpad był przerabiany na odcinku produkcji zwyżkuje wszakże okres jego rozkładu. Niedopałek po papierosie rozkłada się już prawie dwa lata, niedużo mniej tkaniny – ale jedynie takie z ekologicznych materiałów jak bawełna bądź wełna.

Lwia część odpadów jakie wytwarzamy jednakże przeżyje nas o dziesiątki a nawet miliony lat – o ile tylko nie będą przetworzone w przetwórni śmieci. Zanim puszka po konserwie rozleci się kompletnie w efekcie rdzy upłynie przeszło sto lat, a już śmieci wyprodukowane z takich materiałów jak plastik (a także podobne tworzywa sztuczne), szkło albo styropian ulegną rozłożeniu miliony lat po tym gdy z powierzchni naszej planety zniknie ostatni człowiek.

Rozsądnie mieć to na uwadze i zamiast wyrzucać zużyte jednorazowe naczynia z przydrożnego baru przez szybę samochodu za okno wyrzućmy je do kosza na odpady na najbliższym parkingu. Niedużo będzie nas to kosztować, zaś przyczynimy się do pozytywniejszej klasy egzystowania swoich spadkobierców.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ekologia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz